Vánoční kaktus může být působivou bytovou dekorací


Jistě mi dáte za pravdu, že tato květina patří mezi jednu z nejkrásnějších. Při dodržování zásad správné péče, udělá radost nejednomu člověku, hlavně pěstiteli, kterého okouzlí jeho úžasně zbarvené květy a to v době, kdy příroda odpočívá. A vánoční čas je tím, kdy nás jimi oblaží.
květ kaktusu


Ale i v době, kdy je „jen“ zelený, je velice nádhernou bytovou dekorací.  Není zase tak těžké z jedné rostlinky namnožit jich víc. Stačí, když ulomíte dva kousky stonků asi o velikosti čtyř článků a necháte je ve vodě pustit kořeny, nebo do květináčku se směsí písku a rašeliny.  Pak je zasadíte do hlíny a za pár dní, kdy vidíte, že se ujaly, máte vyhráno.  Jestli ale toužíte po tom, mít více barev, není problém je koupit. Jsou bílé, červené, růžové, fialové, žluté.


Mladé rostlinky jsou vzpřímené, až věkem přepadají. Abyste si při pořizování nespletli vánoční od velikonočního, zapamatujte si, že velikonoční má články okrouhlé, kdežto vánoční zubaté.


Tato krasavice odpočívá během podzimu a v listopadu se začíná probouzet.


Pokud o ni budete správně pečovat, kvete zpravidla od prosince do konce února. V druhé polovině listopadu si všimnete, že se začínají tvořit poupata.
vánoční kaktus


Aby opravdu vaše květina rozkvetla, potřebuje, abyste jí dopřáli náležitý vegetační klid. Od září omezujte zálivku a stavte ji na chladnější místo, kdy během října a listopadu potřebuje teplotu mezi 12- 16 °C.  Nejlepší je místo orientované na sever.


Ve chvíli, kdy se začínají rozvíjet poupata, přeneste ji do tepla. Ideální teplota je 20 – 22°C. Ale je potřeba zvlhčovat vzduch. Tam, kde je vzduch suchý, začnou poupata odpadávat, ještě než se plně rozvinou. Vánoční kaktus potřebuje víc zálivky než běžný sukulent, ale nesnáší přemokření.


Přesazujte jednou za tři až čtyři roky, když už je květináč malý. Postupujte opatrně, nemá rád změny. Vhodný čas je začátek března. Neodstraňujte starou zeminu z kořenů, jen ho přemístěte do většího květináče a přidejte nový substrát. Nejlépe určený pro kaktusy.


Přes léto je dobré ho mít na světlém místě bez přímých slunečních paprsků. Od května, kdy ho můžete dát ven, je možné ho přihnojovat hnojivem na kaktusy a zalévat ho méně často než běžné pokojovky. Zalévejte až po oschnutí půdy. V horkých letních dnech je možné zálivku zvýšit a trochu kaktus rosit. Jak na zálivku, tak rosení používejte odstátou vodu.


Roste i po přenesení domů, protože nesnáší suchý vzduch.


Máte-li okna orientovaná na východ, můžete sice květinu postavit za okno, ale budete muset mít pořád stažené žaluzie. Nemusí být úplně, ale tak, aby trochu bránily přístupu světla.


Uvidíte, že život s touto nádhernou květinou bude příjemný a vy si budete užívat odpočinku při jejím pěstování i při sledování svých úspěchů, které se projeví jejím bohatým kvetením.